DİREKSİYON SINAVI

                                            DİREKSİYON SINAVI

Direksiyon sınavlarındaki amaç, uygulanan parkurların esasların sınav başarılarından çok bilginizi ve araç hâkimiyetinizi kontrol etmeye dayanır. Sürücü adaylarında bekleyen 2 sınav bulunuyor, bunlar; yazılı sınavı ve direksiyon sınavıdır. Kısacası direksiyon sınavı, sürücü kursu eğitmeni ve bir gözetmen eşliğinde yapılan ve 35 dakika süren bir sınavdır. Yazılı sınavdan 70 ve üzeri puan alan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavı; 5 dakika araç tanıma 30 dakika ise araç sürme şeklinde iki bölümden oluşur. Komisyon görevlileri öncelikle aday sürücünün aracı ne kadar tanıdığını görmek için motor, bagaj ve aracın ön bölümündeki gösterge paneline dair sorular sormaktadırlar. Beş yanlış cevap veren adayların sınavı bu aşamada başarısız kabul edilmektedir. 2019’da ise merkezi sınav sistemi kaldırıldı, yerine elektronik sınav sistemine geçildi. Sınava kadar olan eğitim kısmı ise aynı şekilde devam etmektedir. Sürücü adaylarının sınava girebilmesi için öncelikle sürücü kursu dâhilinde teorik eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Eğitim bittikten sonra sürücüler başvuru yaptıkları bölgelerdeki e-sınav merkezlerinde sınava girebilir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ehliyet sınavları artık merkezi sınav sistemiyle değil E-sınav ile yapılmaktadır. Yazılı sınavların kaldırılmasının ardından 81 ilde uygulanmaya başlanan e-sınavlara randevu alarak girmektedir.

18 yaşını dolduran tüm vatandaşlar sürücü belgesi almak için başvuru yapabileceklerdir. Sürücü kursuna kayıt olan sürücü adaylar teorik eğitimlerini tamamladıktan sonra E-sınav ve direksiyon sınavı olmak üzere iki aşamalı bir sınava girerler. Teorik bilgilerin sorulduğu E-sınavdan geçerli not alan sürücü adayları direksiyon sınavı için öncelikle randevu alırlar. Ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız bir sürücü kursu ile anlaşma yapıp başvuru yapması gerekmektedir. Sürücü adayları kayıt oldukları sürücü kurslarında öncelikle teorik eğitim almaktadır. Sonrasında ise sürücü adayı başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinden sınava girmektedir. Sınav saat 08.20’de başlayarak saat 17.10'da bitmektedir. Her kursiyere 40 dakika aralıklarla randevu verilir. Bir kursiyerin sınavı en az 35 dakika sürmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Trafik Komisyonunun belirlediği güzergâhlarda yapılmaktadır.

Sürücü adayı kayıt olduğu sürücü kursundan gerekli eğitimi aldıktan sonra 15-20 gün civarında bir süre içerisinde sınava girmektedir. Sınavdan başarılı olan sürücü belgesi adayları daha sonrasında direksiyon sınavına girmektedir. Direksiyon sınav hakkı 4 tür. Sınava müracaat edilmemesi veya müracaat edildikten sonra sınava girilmemesi durumunda da hak kullanılmış kabul edilecektir. Ancak mazeret raporunu teslim ederse tekrar sınava girme hakkına sahip olacaktır. Direksiyon sınavı 2019 yılında da telafi eğitimi uygulanmaya devam etmektedir.

Bir sürücü adayı direksiyondan sınavından kalırsa iki saatlik bir telafi eğitimi alma zorunluluğu var. Gene ilçe milli eğitim planlamasına göre 2-3 hafta içerisinde tekrar sınava girebilirler. Direksiyon sınavları randevu sistemiyle yapılmaktadır. Her kursiyerin sınav başlangıç ve bitiş saati sınav giriş belgelerinde belirlidir ve bu saatlere uymak mecburiyetindedirler. Geç kaldığınız zaman en az 30 dakika araç kullanmanız gerekeceğinden sonraki adayın randevusu ile karışacaktır. Bu sebeple sınav saatinde sınava gelmeyen kursiyerler sınava alınmayacaktır. Sınava en az 10 dakika önce bulunmanız sizin için iyi olacaktır. Sınava giremediğiniz için bir direksiyon sınav hakkınız ve yatırdığınız direksiyon sınav ücreti yanmaktadır.

Direksiyon sınavı, yaklaşık olarak 30-35 dakika sürmektedir. Direksiyona geçmeden önce sınavın ilk 5 dakikası aracın iç ve dış donanımı hakkında sorular sorulur. Sürüş deneyimi sırasında, gözetmenlerin puanlama sistemleri bulunmaktadır. Üç renk şeklinde yapılan puanlama, hata boyutlarına göre değerlendirilmektedir. Direksiyon sınavının 30 dakikalık bu kısmında tablodaki mavi hataları 5 kez, sarı hataları 2 kez ve kırmızı hataları 1 kez yaparsanız sınavınız sona erer. 30 dakikanın bitmesi beklenmeden araçtan indirilirsiniz ve bu durumda sınavınız başarısız sayılır. Eğer bu 30 dakika içerisinde araçtan indirilmezseniz büyük ihtimalle sınavı başarı ile geçersiniz.

Kimliğinizin doğrulanabilmesi amacıyla komisyon başkanı tarafından sınav değerlendirme tableti ile fotoğrafınız çekilecek ve biyometrik fotoğrafınızla elektronik sistemle kontrol edilecektir. Kimliğiniz biyometrik olarak onay verildikten sonra sınavınıza başlanacaktır. Sınava hazırlanırken ehliyet sınav soruları için bilgi edinmenizde fayda var. Ehliyet sınavı çıkmış sorular üzerinden de bir çalışma yaparak teorik sınava daha rahat hazırlanabilirsiniz.

Direksiyon sınav sonuçları direksiyon sınavınızı başarı ile bitirmenizin ardından hemen açıklanmaktadır. Direksiyon sınavındayken şoför koltuğundan alınırsanız sınavınız başarısız sayılmıştır. Direksiyon sınav sonuçları internet üzerinden yayınlanmamaktadır. Sınav sonuçları aynı günün akşamı sürücü kursuna bildirilir ve sürücü kursu da sonucunuzu telefonlara arayarak ya da mesaj atarak size bilgi verilir.

2019 Yılı Direksiyon Sınav Tarihleri;

2019 yılı direksiyon sınav tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir ve sürücü kurslarına duyurulur.2019 yılı direksiyon sınav tarihleri aşağıdaki gibidir.

2019 Yılı Direksiyon Sınav Tarihleri

19-20 Ocak 2019

16 -17 Şubat 2019

9 – 10 Mart 2019

30 – 31 Mart 2019

27 – 28 Nisan 2019

25 – 26 Mayıs 2019

29 – 30 Haziran 2019

20 – 21 Temmuz 2019

3 – 4 Ağustos 2019

7 – 8 Eylül 2019

28 – 29 Eylül 2019

26 -27 Ekim 2019

16 – 17 Kasım 2019

30Kasım – 1Aralık 2019

21 – 22 Aralık 2019

25 – 26 Ocak 2019

Direksiyon sınavına “M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıflarından ehliyet almak için girmiş adaylardan kask ve dizlik takmaları ve yelek giymeleri istenerek trafikteki davranışları incelenmekte, motosikleti kullanırken dengesini sağlama yeteneği kontrol edilmektedir.

Direksiyon sınavını “B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı araçlar için yapacak sürücü adayları yokuşta kalkış, geri park etme, sinyal kullanma ve araca hâkimiyet gibi kıstaslar göz önüne alınarak yapılır.

 

Ehliyet Sınavı Ücretleri;

2019’da çevrimiçi ehliyet sınav ücreti 80 TL, direksiyon sınav ücreti ise 110 TL olarak belirlendi. Harç ücretleri ise şu şekilde;

Sürücü Belgesi Kart Ücreti: 196 TL

A, A1, A2, F Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 203,4 TL

B Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 613,3 TL

C, CE, D, G Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 1.023,2 TL

Ehliyet sınavlarından kalınması durumunda, her iki sınav için de 4 kere girme hakkı vardır. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta sınav ücretlerinin her yeniden deneme de tekrar ödenecek olmasıdır.

Sınava girebilmeniz için yanınızda olması gerekenler;

1.Nüfus cüzdanınızı ve sınav giriş belgenizi elinizde hazır bulundurunuz.

2.Randevu Saatiniz Geldiğinde Sınav aracının yanında hazır olunuz. Sınav alanında size ulaşabilmemiz için lütfen cep telefonunuzu açık tutunuz. Elinizde ki belgeleri direksiyon öğretmeninize veriniz. Komisyon görevlilerinden biri isterse ona da verebilirsiniz

Sürücü belgenizi alabilmek için dosyanızla birlikte “İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil” şubesine başvurmanız gerekmektedir. Başvurmadan önce randevunuzu sürücü belgesi randevu sisteminden alabilirsiniz. Randevu saatinizde hiç beklemeden başvurabilirsiniz ya da mesai başlama saatinde trafik tescil şubesine başvurarak sıra numarası alabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge verilmektedir. Bu belge sayesinde araç kullanabilirsiniz. En geç 15 gün içinde sürücü belgesi kartınız adresinize teslim edilir.