Trafik İşaretleri

                                                         TRAFİK İŞARETLERİ

Trafiği düzenleme amacı ile kullanılan işaret levhaları, ışıklı ve sesli işaretler, yer işaretlemeleri ile trafik zabıtası veya diğer yetkililerin trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir. İlk olarak Roma İmparatorluğu döneminde insan hayatına giren trafik işaretleri, günümüzde sağlıklı trafik için adeta olmazsa olmaz haline gelmiştir. Trafik İşaretleri, Trafikte araç kullanıyorsanız veya yaya iseniz trafik kurallarına uymanız gerekmektedir. Trafik işaretleri ve kuralları yalnızca sizin hayatınızı değil aynı zamanda sevdiklerinizin hatta hiç tanımadığınız insanların dahi hayatını kurtarır. Gerçek şu ki trafik işaretleri ve anlamları bilmek hayati öneme sahip bir konudur. O yüzden nerede nasıl davranacağınız kavrayabilmeniz için trafik işaretlerini çok iyi öğrenmeniz de büyük fayda vardır. 

Trafik ortamında sürekli hareket halinde olan, bu hareketleriyle birbirlerini etkileyen araçlar ve insanlar birbirleri için önemlidir. Birbirlerinin nasıl hareket edeceğini, belli bir yerde nasıl davranabileceğini tahmin edebilmek isterler.

 

Trafik işaretleri, trafik ortamında bulunan sürücü, yaya ve yolcuların ortak dilidir olmaktadır. Bu sayede trafik işaretlerinden oluşan bu ortak dili doğru ve yerinde kullanmak trafik güvenliği açısından çok önemlidir. Günümüzde, özellikle büyük kentlerde insan ve araç sayısı çok artmıştır. Bu yüzden yollar kalabalıktır. Yaya ve sürücülerin bir yere gidip gelirken birbirlerine zarar vermeden yol almaları, ancak bu kurallara uymalarına bağlı olmaktadır. Trafik kurallarına uymamak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmaktır. Bunu yapan kişiler kendilerinin ve başkalarının yaşama hakkına da saygısızlık etmiş olurlar. Trafik kurallarına uymamak insanların ölmelerine, yaralanmalarına, sakat kalmalarına ve maddi zarara uğramalarına sebebiyet olmaktadır.

Tüm önlemlere rağmen maalesef yine de trafikte kural ihlalleri olmaktadır. İnsanoğlu kendince çeşitli mazeretler bularak bir anlık dikkatsizlik sonucu da olsa trafik kurallarını ihlal etmektedirler.  İşte tüm önlemlere rağmen meydana gelen trafik kazalarını ve kural ihlallerini asgariye indirebilmek için etkin denetim ve günün koşullarına göre caydırıcı ceza yaptırımları uygulanması da gerekmektedir.

Trafik levhaları işaret ve anlamları sadece sürücüler için değil, sürücü adayları için de oldukça önemlidir. Trafik levhaları işaret ve anlamları arasında tehlike uyarı işaretleri toplamda 52 farklı levha ve işaretten oluşur. Bu işaret ve levhalar sürüş sırasında karşılaşabileceğiniz yol veya çevre etkilerine bağlı tehlikelere karşı, herhangi bir problemle karşılaşmamanız adına çok önemlidir. Trafik lambaları, yaya geçitlerine, okul yakınlarına, ortak alanlarda taşıtların ve yayaların yolu hangi sırayla kullanacaklarını düzenlemek amacıyla yerleştirilmiştir.

 

 

Trafik lambalarında üç renk bulunmaktadır: kırmızı, sarı, yeşil. Kırmızı ışık; yolun trafiğe kapalı olduğunu gösterir. Bu ışıkta araçların ve yayaların geçmesi yasaktır.  Sarı Işık; Uyarı ışığıdır. Yeşil ışık ile birlikte yanarsa, yolun trafiğe kapanacağını; kırmızı ışık ile birlikte yanarsa yolun trafiğe açılacağını ifade eder.  Yeşil Işık; Yolun trafiğe açık olduğunu gösterir. Bu ışığı gören sürücü ve yayalar yolun kendilerine açık olduğunu anlar.


Aynı zamanda MEB tarafından yapılan ehliyet sınavlarında Trafik ve Çevre bilgisi alanında bolca trafik işaret ve işaretçilerinden soru gelmektedir. Biz bu konuda sizlere bütün trafik işaret levhalarının ve kurallarının ne anlama geldiğini görsel olarak vereceğiz. Sınavda başarılı olmak ve hayatınızın geri kalan döneminde iyi bir sürücü olmak için alta ki işaretleri inceleyiniz.   Trafik levhalarının kurallarını da öğrenmenizde oldukça faydalı olacaktır.

 

 

Unutmayalım ki, uygar toplum toplumsal kurallara uyan kişilerdir.. Uygar insan, her bakımdan kendini geliştirir. Başkalarının haklarına saygı duyan toplum her zaman uygar toplumdur.  Trafik kurallarına uyar, kimseye zarar vermez ve sabırlı olmasını bilir.